Z wizytą na cmentarzu żydowskim

    


 Na ostatnich zajęciach fakultatywnych poszliśmy na spacer, podczas którego odwiedziliśmy Cmentarz Centralny przy ulicy Rymanowskiej oraz Cmentarz Żydowski przy ulicy Głogowej w Sanoku. .Jest on jedną z nielicznych pozostałości po Żydach mieszkających w naszym mieście przed II wojną światową.





     Panie opowiadały nam o tym jak wyglądały pogrzeby żydowskie. W tradycji żydowskiej po śmierci należy obmyć ciało zmarłego w 18 litrach wody, następnie należy owinąć je w całun i położyć do grobu. Żałoba składała się z trzech etapów. Pierwszy z nich to schiwa, która trwa 7 dni. Podczas niej nie wolno chodzić do pracy, obcinać włosów, myć się, golić się, nosić skórzanego obuwia, słuchać muzyki oraz studiować Tory. Po nim następuje szeloszim, który trwa 30 dni.



    Na nagrobkach można zobaczyć różne znaki. Oznaczają one, kim była dana osoba w życiu. Żydowskie nagrobki to macewy. Na nich pozostawia się kamyki oraz można zapalić świecę. Świeca symbolizuje nieśmiertelność duszy, a kamyk upamiętnia biblijne czasy 40 letniej wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej.


    Celem wycieczki było pokazanie bogactwa kulturowego naszego regionu.Czekamy na kolejne piesze wędrówki śladami wielokulturowego Sanoka.

Iza Chybiłło i Milena Słysz, kl.6c


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapomniane tradycje świąteczne...

Szlakiem mistrza Beksińskiego cz.1 i cz.2.

Szykujemy się na nowy sezon turystyczny!!!