Witaj maj, 3 maj....




O zbliżaniu się tego święta świadczą zawsze powiewające flagi na urzędach, wzdłuż ulic. Dzisiaj szczególnie pustych ulic. Mniej mamy czasu na zadumę nad wagą tego aktu i jego znaczenia w historii.

Uroczystości w Sanoku z okazji rocznicy [ zdjęcie pochodzi z portalu esanok.pl]

Warto przypomnieć, że Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.
Tradycją jest uroczyście odprawiana msza w kościele farnym. opisuje ją przywoływany na naszym blogu parokrotnie Stefan Stefański. Historyk zwraca uwagę na pochód mieszkańców oraz zbiórkę, jaka prowadzono na rzecz Towarzystwa Szkoły Ludowej.  Od 1900 roku zbiórka była organizowana corocznie w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Podstawą istnienia daru było hasło „po groszu, lecz wszyscy".
Fundusz na tak zwany Dar Narodowy 3 Maja został świetnie wykorzystany- powstawały biblioteki, szkoły wiejskie, które wyposażano w przybory i pomoce.Trwały ślad działalności TSL w Sanoku to powstałe biblioteki w Bażanówce, Bykowcach, Dąbrówce Polskiej, Czerteżu, Jurowcach, Lisznej, Mrzygłodzie, Nadolanach, Jędruszkowicach, Pisarowcach i wielu innych wsiach. Oprócz tego powstawały świetlice wiejskie a sanocki oddział wspierał tez remonty kościołów.Cele podobny jaki przyświecał twórcom Sejmu Wielkiego, a mianowicie podnoszenie poziomu kultury i oświaty.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapomniane tradycje świąteczne...

Szlakiem mistrza Beksińskiego cz.1 i cz.2.

Szykujemy się na nowy sezon turystyczny!!!